

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.3 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 650 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 800 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | LY L29K |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Yellow |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Rectangular |
| Luminous Intensity | 7 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 160 ° |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 587 nm |
| Reverse Voltage | 12 V |
| Test Current | 2 mA |
| Luminous Flux | 20 mlm |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Transparency | Diffused |
Stock: 7798
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.19663 | $1.96630 |
| 50 | $0.13159 | $6.57950 |
| 100 | $0.08806 | $8.80600 |
| 500 | $0.07951 | $39.75500 |
| 1000 | $0.06574 | $65.74000 |
| 3000 | $0.05913 | $177.39000 |
| 5000 | $0.05318 | $265.90000 |
| 10000 | $0.04822 | $482.20000 |
